2020-2021 н.р.
Матеріали знаходяться на блозі психолога Бучацького ліцею Олійник Руслани Іванівна Переходьте за покликанням тут
Матеріали попередніх років
Заняття з учнями 5 класу "Подорож у світ психології"
13 листопада психологом ліцею Оксаною Іванівною Гойдою проведено для п'ятикласників цікаве заняття. Найменші ліцеїсти мали змогу помандрувати містами Увага, Пам'ять, Уява, Мислення та ін., де розв'язували кросворди, віжгадували ребуси та методії пісень з відомих мультфільмів.
2013-2014 н.р.
ПОПЕРЕДЖЕННЯ НАСИЛЬСТВА ТА ЖОРСТОКОЇ ПОВЕДІНКИ
Тренінг для класних керівників
Підготувала:
Гойда О.І.
Мета:
Ознайомити
учасників з проблемами та причинами насильства у шкільному середовищі, шукати
шляхи його подолання.
Завдання:
·
ознайомити
педагогів із формами та видами насильства, його наслідками;
·
усвідомити
можливість різних стилів реагування, навчитися ефективних способів вираження
невдоволення;
·
сприяти
створенню безпечного середовища в школах шляхом запровадження нових методів
міжособистісного спілкування між учнями та вчителями;
·
виховувати
толерантні стосунки у всіх учасників навчально-виховного процесу.
ХІД ТРЕНІНГУ
І. Ознайомлення з темою ,
метою, завданнями тренінгу.
Сьогодні
ми поговоримо про насильство і
жорстокість, адже ми дуже часто зустрічаємося з його проявами. Поглянемо на цю
проблему з психологічної точки зору, можливо, це допоможе нам стати добрішими і
милосерднішими одне до одного, навчимося боротися з насильством
Саме проблеми
сімейного насильства і насильства в підлітковому середовищі є зараз одними з
найактуальніших. Проблема насильства не нова, вона існувала завжди й існує у
всіх країнах світу.
У багатьох
країнах світу щорічно квітень проходить під знаком синьої стрічки — такий
міжнародний символ захисту дітей від насильства у всіх його проявах. Педагоги
знайомляться з історією Синьої стрічки (додаток ).
ІІ. Прийняття правил
роботи в групі
Правила:
-
добровільність
-
щирість,
відвертість
-
доброзичливість
-
активність
-
конфіденційність
-
взаємоповага
-
один говорить – всі
слухають
-
говорити коротко,
по черзі,
-
правило
піднятої руки
Обговорення правил роботи на тренінгу.ІІІ. Вправа «Очікування»
Психолог пропонує учасникам записати все, що вони
хотіли б з’ясувати для себе під час тренінгу , тобто відповісти на запитання:
-
Що ви
очікуєте від цього заняття?
ІV. Вправа «Знайомство»Завдання:
-
назвати своє ім’я;
-
продовжити речення «У людях я найбільше ціную..»,
-
«У людях я не сприймаю..»
(назвати 3 риси)
V. Вправа «Асоціації»Завдання:
Назвати, які
асоціації виникають у Вас , коли ви чуєте слово «насильство».
Наприклад,
слово «насильство» може викликати асоціації:
негатив, ненависть, агресія, страх, стрес, знущання, побиття, лицемірство,
вигнанець, позбавлення тощо.
VІ. Мозковий штурм «Види насильства»Завдання: назвати види насильства, та їх прояви.
Види насильства:
-
фізичне (спроба вбивства,
побиття, катування, завдання фізичних пошкоджень, жбурляння різними
предметами);
-
психологічне та емоційне
(постійне стеження, погрози, залякування, шантаж, контроль життя та
спілкування, ізоляція, заборона на спілкування);
-
сексуальне (зґвалтування і
сексуальні домагання – інколи в присутності інших людей, сексуальні образи,
насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом);
-
економічне (фінансовий
контроль і фінансові обмеження, заборона працювати і вчитися, свідоме
руйнування та пошкодження майна, позбавлення можливості користуватися майном).
VІІ. Вправа «Насильство в учнівському середовищі».
Робота в групах
Завдання:
1 група . Причини
жорстокої поведінки в учнівському
середовищі.
2 група. Наслідки насильства
жорстокої поведінки.
3 група. Як боротися із
проявами насильства в учнівському середовищі.
Пояснення своїх відповідей
кожною групою , обговорення і доповнення у великій групі.
VІІІ. Вправа «Чарівний клубочок».
Проведемо невелику розминку , що допоможе нам підбити підсумок
сьогоднішнього тренінгу і трохи відпочити. Отже,у мене в руках клубок ниток для
в’язання. Зараз ми будемо в'язати візерунок нашої групи. Учасник, в чиїх руках
знаходиться клубок, має сказати побажання. Потім обмотати нитку навколо свого
пальця і перекинути клубок будь-якому іншому учаснику тренінгу. Клубок має побувати у кожного. І ще : уважно
слухайте один одного, хто говорить, це нам наприкінці знадобиться.
Ми почули багато приємних побажань
, а тепер пропоную змотати клубок назад.
Робити це будемо так: той , хто знімає нитку з пальця, намотує її на клубок і
пригадує, що саме говорив попередній учасник, яке було його побажання.
ІХ. Рефлексія
тренінгу.
-
Чи справдилися
очікування?
-
Що вам дав тренінг?
Притча
« Про двох вовків»
Колись один
мудрець відкрив своєму внукові життєву істину.
У кожній
людині відбувається боротьба , дуже схожа на боротьбу двох вовків. Один вовк
символізує зло: заздрість, егоїзм, амбіційність, брехливість, жадібність.
Другий вовк символізує добро: миролюбність, любов, доброту, відданість.
Онук , який перейнявся словами дідуся до глибини душі,
замислився й запитав:
-
А який же вовк усе
ж перемагає?
Старий усміхнувся й відповів:
-
Завжди перемагає
той вовк , якого ти годуєш!
Додаток
Акція «Синя стрічка»
Акція «Синя стрічка квітня»
присвячена квітню – місяцю із запобігання насильства над дітьми. Початок цієї
традиції поклала історія, що відбувається навесні 1989 року. Мешканка Норфолка
( США) Бонні Фіней довідалася про загибель свого чотирирічного онука Майкла.
Раніше хлопчик знаходився у лікарні з травмами , а потім був уміщений до
фостерної ( приймальні) на три тижні.
Коли після закінчення тритижневого терміну дитини. Намагалися повернути рідній матері. Майкл плакав,кричав,що мама його не
любить,і не хотів повертатися. Бабуся за станом здоров’я не могла
піклуватися про дитину і взяти Майкла до себе,хоча розуміла, що йому не можна повертатися додому. Однак
суд вирішив,що кращим місцем для дитини
буде її рідний дім. Бонні Фней більше не бачила свого онука. Незабаром її
молодша онучка також потрапила до лікарні з переломом ноги в чотирьох місцях, а
на руках були опіки від сигарет. І тільки після цього почалися пошуки зниклого Майкла. Виявилося,що
хлопчик був убитий у будинку матері, поміщений
до шухляди від інструментів, а потім утоплений у болоті три місяці тому.
Те,що сталося, настільки сколихнуло Бонні Фіней, що вона вирішила присвятити своє життя боротьбі з насильством
над дітьми. Під час похорону онука вона
прив’язала синю стрічку до антени свого
фургона,тим самим вона хотіла привернути увагу людей до цієї проблеми.
Незабаром її підтримали різні агентства, ділові кола, місцеві співтовариства.
Багато добровольців приєдналося до неї. Чому синій колір? Бонні Фіней пояснює
це тим ,що вона не може забути синці на тілі своїх онуків. Синій колір
служить постійним нагадуванням про те,що необхідно боротися з насильством і
захищати дітей від насилля.
Ми живемо у світі, однією з характерних ознак якого є
насильство. Нині Україна потерпає від жорстокої економічної,соціальної,
моральної кризи. Цей період характеризується зростанням злочинності та падінням цінностей.
Жорстоке поводження з
дітьми та підліткове насильство – проблема держави і кожної свідомої
особистості.
* * * * * * *
Заняття
з елементами тренінгу на тему : « СНІД – стоп!»
Підготувала : Гойда О.І.
Мета: поглибити знання учнів про ВІЛ/СНІД, формувати
толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.
Поняття: ВІЛ, СНІД,
шляхи передачі, ризик зараження, толерантність, дискримінація.
Хід заняття
Вступ. Привітання
учасників, оголошення теми й мети заняття.
Вправа « Що я знаю про СНІД ….»
Кожен учасник ділиться своїми знаннями з даного питання.
Вправа « Правильно-неправильно»
Мета: закріпити знання учнів про способи передачі ВІЛ-інфекції.
Хід вправи
Пропоную визначити правильні і неправильні твердження:
1.
ВІЛ
передається через рукостискання, обійми.
2.
Віл
передається через постільну білизну, предмети особистої гігієни.
3.
Можна
заразитися ВІЛ під час поцілунку.
4.
ВІЛ
–це вірус, що викликає СНІД,
5.
ВІЛ
передається через гроші, книги.
6.
ВІЛ
передається через укуси комах.
7.
Можна
заразитися при повторному використанні голок і шприців для ін’єкцій .
8.
СНІД
– простудне захворювання.
9.
ВІЛ-інфекцію
не можна одержати при нанесенні татуювання , пірсингу.
Перегляд відеофільму
Обговорення змісту фільму
Притча «Морська зірка».
Якось одна людина йшла вздовж берега моря. Вона
помітила, що за ніч на берег море викинуло величезну кількість морських зірок і
равликів.
Удалені вона побачила, як хтось танцює на пляжі.
Здивована тим, що хтось так радіє життю, людина підійшла ближче.
Людина побачила, що це дитина. Маленька дівчинка
старанно збирала на березі морських зірок і кидала їх у море. Від подиву людина на мить зупинилася, а потім запитала: «Навіщо ти кидаєш у море
морських зірок?» «Якщо я залишу їх на березі, − відповіла дівчинка, − сонце
висушить їх і вони вмруть. Я кидаю їх у море, тому що хочу, щоб вони жили».
Людина замислилась, вражена словами дівчини, але
потім, згадавши, скільки миль морського узбережжя вона пройшла, вигукнула: «Таж
їх, цих зірок, тут, на березі, мільярди! Що ти можеш змінити?»
Дівчина на хвилину замислилася, а потім повільно нахилилася, підняла ще одну зірку і кинула її в море. Потім повернулася до
людини і, усміхнувшись, сказала: «Можливо, ви
й праві, але саме для цієї зірочки я змінила життя».
Мораль: Я сподіваюся, що
ви своїм теплом, співчуттям та підтримкою зможете змінити життя інших людей на
краще. І навіть якщо це буде життя однієї людини − це вже велика справа.
Будемо, як сонце, яке світить і для здорових, і для хворих, тобто для всіх.
* * * * * * *
Заняття з елементами тренінгу на тему : «Знати, щоб
жити .»
Підготувала: Гойда О.І.
Мета: поглибити знання про ВІЛ/СНІД, формувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей.
Поняття: ВІЛ, СНІД, шляхи передачі, ризик зараження, толерантність, дискримінація.
Матеріали: маркери, аркуші паперу А4.
Хід заняття
Вступ. Привітання
учасників, оголошення теми й мети заняття.
Вправа «Міфи й факти про ВІЛ/СНІД»
Учасникам зачитують твердження про ВІЛ/СНІД і пропонують вказати, чи правильні такі твердження:
1. ВІЛ – це вірус, що спричиняє СНІД (Ф).
2. Можна інфікуватися Віл, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований (М).
3. ВІЛ передається через дружній поцілунок (М).
4. Можна інфікуватися ВІЛ при переливанні неперевіреної крові (Ф).
5. Людина-носій ВІЛ може інфікувати свого сексуального партнера (Ф).
6. Уживання алкоголю може підвищити ризик інфікування ВІЛ (Ф).
7. Комарі можуть переносити ВІЛ (М).
8. Використання одноразових шприців може захистити від ВІЛ-інфекції (Ф).
9. Використання презервативів під час статевих контактів може зменшити ризик ВІЛ-інфекції )Ф).
10. Можна інфікуватися ВІЛ через сидіння на унітазі (М).
11. Більшість людей, інфікованих ВІЛ, становить загрозу для суспільства (М).
12. ВІЛ – кінцева стадія захворювання на СНІД (М).
13. СНІД – це респіраторна хвороба (застуда) (М).
Міфи: 2, 3, 7, 10, 11, 12, 13.
Факти: 1, 4, 5, 6, 8, 9.
Гра «Автограф» (7 хв)
Мета: показати швидкість поширення ВІЛ-інфекції, а отже, і необхідність знання учнями шляхів зараження й методів захисту від ВІЛ.
Вправа «Міфи й факти про ВІЛ/СНІД»
Учасникам зачитують твердження про ВІЛ/СНІД і пропонують вказати, чи правильні такі твердження:
1. ВІЛ – це вірус, що спричиняє СНІД (Ф).
2. Можна інфікуватися Віл, випивши зі склянки, якою користувався ВІЛ-інфікований (М).
3. ВІЛ передається через дружній поцілунок (М).
4. Можна інфікуватися ВІЛ при переливанні неперевіреної крові (Ф).
5. Людина-носій ВІЛ може інфікувати свого сексуального партнера (Ф).
6. Уживання алкоголю може підвищити ризик інфікування ВІЛ (Ф).
7. Комарі можуть переносити ВІЛ (М).
8. Використання одноразових шприців може захистити від ВІЛ-інфекції (Ф).
9. Використання презервативів під час статевих контактів може зменшити ризик ВІЛ-інфекції )Ф).
10. Можна інфікуватися ВІЛ через сидіння на унітазі (М).
11. Більшість людей, інфікованих ВІЛ, становить загрозу для суспільства (М).
12. ВІЛ – кінцева стадія захворювання на СНІД (М).
13. СНІД – це респіраторна хвороба (застуда) (М).
Міфи: 2, 3, 7, 10, 11, 12, 13.
Факти: 1, 4, 5, 6, 8, 9.
Гра «Автограф» (7 хв)
Мета: показати швидкість поширення ВІЛ-інфекції, а отже, і необхідність знання учнями шляхів зараження й методів захисту від ВІЛ.
Хід гри
Учасникам роздають аркуші. За 1 хв
кожен повинен зібрати на них якнайбільше автографів.
Потім учасники шукають на своєму аркуші крапку (той, хто взяв автограф носія цієї інфекції), повідомляйте, що вони теж «інфіковані».
Висновок: так само швидко поширюються ВІЛ та інші ІПСШ, якщо люди не захищаються від них.
Потім необхідно запитати, в кого з «інфікованих» був зелений (рожевий) аркуш. Їм повідомляють, що їм поталанило. Вони вміло захищалися від інфекцій і тому не заразилися.
Потім учасники шукають на своєму аркуші крапку (той, хто взяв автограф носія цієї інфекції), повідомляйте, що вони теж «інфіковані».
Висновок: так само швидко поширюються ВІЛ та інші ІПСШ, якщо люди не захищаються від них.
Потім необхідно запитати, в кого з «інфікованих» був зелений (рожевий) аркуш. Їм повідомляють, що їм поталанило. Вони вміло захищалися від інфекцій і тому не заразилися.
Перегляд відеофільму
Обговорення змісту фільму
Підсумок
заняття
Притча «Ти ж
знав, що ризикуєш»
В одному індіанському племені юнаків на зрілість
випробовували самотністю. Цим вони мали довести самі собі та спільноті, що
готові стати справжніми воїнами.
Під час випробовування один із цих юнаків опинився посеред гарної квітучої долини. Оглядаючи гори, що оточували цю долину, юнак побачив стрімку вершину, вкриту сліпучо-білим снігом.
- Поміряюся з тією вершиною, - сказав сам до себе юнак.
Він одягнув сорочку зі шкіри зубра, накинув на плече плащ та почав спинатися на гору.
Вибравшись на вершину, юнак побачив під собою цілий світ: чудові краєвиди, безмежний простір. Його серце наповнилося гордістю.
Раптом біля своїх ніг він почув дивне шелестіння. Придивився і побачив змію. Хотів відскочити, але змія заговорила до нього:
- Помираю! Тут надто холодно для мене і я не маю поживи... Візьми мене під свою сорочку та знеси в долину.
- Ні! - сказав у відповідь юнак. - Знаю я вашу породу. Ти - гримуча змія. Якщо візьму тебе, ти вкусиш мене і я помру.
- О, ні! Навіть не думай так, - відповіла змія. - З тобою не буду так поводитися. Якщо мені допоможеш, тоді не вчиню тобі ніякого зла.
Під час випробовування один із цих юнаків опинився посеред гарної квітучої долини. Оглядаючи гори, що оточували цю долину, юнак побачив стрімку вершину, вкриту сліпучо-білим снігом.
- Поміряюся з тією вершиною, - сказав сам до себе юнак.
Він одягнув сорочку зі шкіри зубра, накинув на плече плащ та почав спинатися на гору.
Вибравшись на вершину, юнак побачив під собою цілий світ: чудові краєвиди, безмежний простір. Його серце наповнилося гордістю.
Раптом біля своїх ніг він почув дивне шелестіння. Придивився і побачив змію. Хотів відскочити, але змія заговорила до нього:
- Помираю! Тут надто холодно для мене і я не маю поживи... Візьми мене під свою сорочку та знеси в долину.
- Ні! - сказав у відповідь юнак. - Знаю я вашу породу. Ти - гримуча змія. Якщо візьму тебе, ти вкусиш мене і я помру.
- О, ні! Навіть не думай так, - відповіла змія. - З тобою не буду так поводитися. Якщо мені допоможеш, тоді не вчиню тобі ніякого зла.
Юнак і далі відмовлявся, але змія вміла добре переконувати. Врешті він взяв її під свою сорочку та поніс зі собою в долину. Коли вони вже спустилися, юнак обережно поклав її на землю. Несподівано змія скрутилася, кинулася на хлопця та вкусила його в ногу.
- Ти ж мені обіцяла! - закричав він.
- Ти ж знав, що ризикуєш, коли брав мене зі собою, - сказала змія та поповзла собі геть.
* * * * * * *
Тема: Право дитини на життя, на ім'я та громадянство.
Підготувала: Гойда О.І.
Мета: формувати уявлення про права і свободи громадянина України; підвести дітей
до розуміння їхнього права на життя, ім'я та громадянство;
виховувати громадські почуття школярів, зокрема повагу до законів України.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Повідомлення теми, мети, завдань заняття. Мотивація діяльності учнів.
Звучить тихеньке щебетання птахів. Учитель ставить на стіл маленьку
скриньку і звертається до дітей:
- У мене на столі чарівна скринька, в ній зараз знаходиться найцінніший
скарб нашої планети Земля. Правда ж цікаво? Хто із вас хоче побачити його, може
зазирнути, але поки що не розповідати, кого (саме кого, а не що) він там
побачив, аж доки всі найдопитливіші та найсміливіші не зазирнуть у скриньку.
Слово вчителя
У чарівному дзеркалі ви побачили себе, Людину, -
найцінніший скарб. Кожен із вас - неповторна особистість. Кожен із вас - Людина, яка живе сьогодні, і саме такої дівчинки чи хлопчика
на цій землі немає і не
буде. Відомий поет України В.Симоненко, писав:
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Більше тебе не буде
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди —
Добрі, ласкаві і злі.
Сьогодні усе для тебе:
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба —
Гляди ж, не проспи.
Бо ти на землі — Людина,
І хочеш того чи ні —
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина.
Очі твої — одні.
Минуло не одне тисячоліття,
поки людство усвідомило неповторність кожної особистості і прийняло закони, які
оберігають людину, її життя, індивідуальність.
Усі ми - громадяни України. У нашій
країні людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека
визнаються найвищою соціальною цінністю. Так записано у Конституції України -
основному законі нашої країни.
II. Опрацювання теми заняття.
На виховання
дітей почали звертати увагу ще
давньогрецькі філософи, проте справжній інтерес до дитини виникає лише в XVII -
XVIII століттях. І тільки наприкінці XIX - на початку XX століття прийняті
перші закони про заборону дитячої праці, але їх порушувала більшість країн
світу. Отже, - 1924 року в місті Женеві прийнято Декларацію прав дитини; - 1959 року розроблена і підписана
нова Декларація прав дитини; - 1989 року в Нью-Йорку всі прогресивні країни
світу (в тому числі й наша Україна) підписалися під Конвенцією про права
дитини; Конвенція проголосила, що дитиною вважається кожна людська особа до
досягнення нею 18 років; - 1991 року Україна приєдналася до Конвенції; - 2001
року (квітень) наша Батьківщина прийняла Закон „Про охорону дитинства».
Стаття 1. Дитиною вважається кожна
людська особа до досягнення нею 18 років.
Дитина потребує особливої охорони і піклування як до, так і після народження.
Стаття 6. Наша держава з моменту народження кожної дитини визначає її право на
життя, прагне забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини.
Стаття 7. Кожна дитина відразу
після народження має право на власне ім'я і на отримання громадянства.
Щоб реалізувати ці права, немовлят реєструють,
тобто записують у державних документах ім'я, прізвище, дату народження,
батьків, місце де дитина побачила світ. Дитина стає справжнім громадянином, а
не підтвердження цього отримує свідоцтво про народження.
III. Закріплення вивченого
А чи знаєте ви, діти, що ставлення людини до імен
упродовж історії було неоднаковим? Первісні люди вважали, що ім'я і людина це
одне й те ж саме, тому боялися іноді вимовляти деякі імена, щоб не з'явився
той, кого згадують. Коли людина помирала, її ім'я давали дитині, вважалося, що
разом з іменем у спадок до нового власника імені переходили й риси людини, яка
пішла з цього світу.
Цікаво, що деякі племена Нової Гвінеї полювали за
іменами. Як саме? Плем'я нападало на плем'я, щоб відібрати найцінніше - ім'я:
перед тим, як убити жертву, в неї запитували, як її звуть, і забирали собі її
ім'я.
Отож ви бачите, наші імена - це теж велика особиста
цінність. І неприємно, коли тебе не називають по імені або хтось його
перекручує.
А ви бачили свої свідоцтва поро
народження? Чи знаєте що означають ваші імена?
Етимологічна хвилинка.
Діти розповідають, що означають
їхні імена: Іван - Божа благодать; Тетяна
-володарка,засновниця; Сергій - високопоставлений; Ольга – свята тощо.
IV. Підсумки заняття
Вправа
«Намалюй свої права»
Свої права діти висвітлюють у вигляді
малюнків та презентують їх перед класом.
При цьому утворюється своєрідна галерея прав дитини.
* * * * * * *
Тема: Здоров’я – головний життєвий скарб.
Підготувала: Гойда О.І.
Мета: ознайомити учнів із
визначенням понять «здоров'я»; визначити залежність здоров'я людини від
соціальних, кліматичних умов, зовнішніх факторів, впливу шкідливих звичок;
виховувати прагнення берегти своє здоров'я, як найдорожчий скарб, вести
здоровий спосіб життя.
«Головним скарбом життя є не землі, що ти
завоював, не багатства, що у тебе в скринях... Головним скарбом життя є
здоров'я, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати». (Авіцена.)
Хід
заняття
І. Вступне слово.
В усі часи люди особливу увагу
звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові
ліки від хвороб і способи зміцнити свій організм і залишатися бадьорими на
довгі роки.
У давнину наші предки вважали, що хвороби людям приносять злі
духи, або чорні сили (відьми, чаклуни). Ще хвороби пов'язували із карою богів,
рятуючись від якої, люди намагалися задобрити їх дарами і жертвами.
Давні греки серед своїх
богів з особливою шаною ставилися до
бога лікування Асклепія та його доньок — Гігієї та Панацеї. Перша вміла
запобігати захворюванням (звідси назва галузі медицини — гігієна), а друга
лікувала та зцілювала людей (звідси вислів: «Панацея від усіх бід»).
II. Народна мудрість про
здоров'я
Знання нашого народу про
здоров'я відобразилися в усній народній творчості: прислів'ях і приказках. Давайте пригадаємо і проаналізуємо їх.
• Як немає сили, то й світ немилий.
• Бережи одяг, доки новий, а
здоров'я — доки молодий.
• Без здоров'я немає щастя.
• В здоровому тілі — здоровий дух.
• Бережіть здоров'я — його в
крамниці не купиш.
III. Вправа «Коло здоров'я»
Порівняємо наше здоров'я із сонцем. Чому саме сонцем? Тому що воно зігріває своїм теплом усе живе на
землі. Ще сонце нагадує нам коло. А коло — це одна з назв сонця в українській
міфології. ( Робота в групах.
Завдання: визначити, що допомагає людині бути здоровою, з чого складається
здоров 'я людини, без чого не можна уявити собі здорової людини. Діти пишуть
відповіді на кольорових смужках паперу і прикріплюють їх до сонця.)
А зараз давайте спробуємо
дати визначення поняттю здоров'я.
(Після обговорення один із учнів
зачитує визначення здоров'я Всесвітньої організації охорони здоров 'я.)
Здоров'я — це стан повного
фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб
чи фізичних вад. Основною метою здоров'я є повноцінне життя й активне
довголіття.
Учені довели , що людині відпущено для життя на землі від 150 років і далі. А
чому ми живемо в кращому випадку 70 і вже в 50—60 років маємо десятки хвороб,
які заробили через своє безвідповідальне ставлення до власного здоров'я, лінощі
і небажання працювати над собою.
Давайте разом визначимо компоненти здорового способу життя:
1. Заняття спортом, висока рухова
активність.
2. Збалансоване харчування та
дотримання режиму харчування.
3. Загартовування, яке особливо
цінне в дитячі та юнацькі роки.
4. Сприятливий психологічний клімат
у стосунках з людьми (тобто збереження психічного здоров'я, що є основою
духовного життя).
5. Бережливе ставлення до природи.
6. Улюблена робота.
У Японії та Китаї
співчутливе ставлення до хворого зовсім не обов'язкове. Навпаки, хвороба там
сприймається як показник слабкості не стільки тіла, як духу. Ось чому людина,
яка часто хворіє- небажана в будь-якому колективі. Там спрадавна
вважається, що сильні духом, а отже, здорові люди не повинні скаржитися на своє
здоров'я.
IV. Створення колажів-проектів
А зараз я пропоную вам спробувати стати художниками і створимо колажі-проекти.
(Кожній групі пропонуються вирізки
з журналів. Діти створюють колажі за темами «Збалансоване харчування», «Спорт та
здоров'я». Після завершення діти презентують свої проекти.)
V. Підсумок заняття
Бережіть здоров'я, зміцнюйте і
примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від
вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.
Немає коментарів:
Дописати коментар